مشاوره مدیریت

سابقه مشاوره مدیریت در دنیا به بیش از یک قرن می‌رسد. در طی این مدت، شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت، ژنرال موتورز و کوکاکولا سالانه بودجه زیادی را صرف مشاوره مدیریت کرده‌اند.

در سال‌های اخیر، شرکت‌های ایرانی نیز به اهمیت بالای این حوزه پی برده اند و موسسات مشاوره مدیریت قدرتمندی در کشور ما شکل گرفته است.

تعریف مشاوره مدیریت

مشاوره مدیریت در تلاش است به مدیر سازمان کمک کند تا در راه پیشرفت گام بردارد. مدیران با کمک مشاوره مدیریت، مسائل و مشکلات مدیریتی را شناسایی کرده و در جهت حل آن‌ها تلاش می‌کنند. مشاور مدیریت با توجه به شرایط خاص هر سازمان، راه حل‌هایی را توصیه و یا فعالیت‌هایی را پیشنهاد می‌کند و پس از تایید کارفرما، می‌تواند در پیاده‌سازی و اجرا کردن آن برنامه‌ها نیز همراهی داشته باشد.

از نظر لاری گرینر، توسعه دهنده مدل رشد گرینر برای سازمان‌ها، مشاوره مدیریت یعنی:

خدمت ارائه شده توسط افراد مجرب و تعلیم دیده که به شیوه‌ای عینی و مستقل، با سازمان متقاضی برای تشخیص، تجزیه و تحلیل و ارائه راه‌حل‌هایی برای این مسائل همکاری نموده و در صورت درخواست سازمان در پیاده‌سازی راه‌حل‌ها کمک می‌نمایند.

مشاور مدیریت کیست؟

مشاور مدیریت، در حوزه‌های مختلفی همچون افزایش سودآوری، کاهش هزینه‌ها، آنالیز فرایند، توسعه فناوری، مدیریت تغییر، تدوین استراتژی، توسعه محصول و جذب، ارتقا و آموزش نیروی انسانی به مدیران مشاوره می‌دهد.در واقع مشاور مدیریت، حکم یک دوپینگ قانونی دارد که می‌تواند در تمامی امور به مدیر بهترین راهکار را ارائه داده و سریع‌تر از روش‌های معمول، شرکت را به اهداف خود برساند.

اگر فکر می‌کنید مشاوره مدیریت تنها برای مدیران تازه وارد مناسب است، سخت در اشتباهید! در دنیای امروز که تغییرات به سرعت در حال انجام است، رقبای شما از حداکثر امکانات برای پیشرفت خود و تصاحب سهم بیشتری از بازار تلاش می‌کنند. با وجود یک مشاور مدیریت با دانش و تجربه، شما می‌توانید گوی سبقت را از رقبای خود بربایید!

مراحل اجرای مشاوره مدیریت

1) تجزیه و تحلیل

لازمه‌ی شروع فرآیند مشاوره مدیریت، تجزیه و تحلیل تخصصی سازمان است. در ابتدا، باید فرآیندهای شرکت به خوبی تحلیل شود. مشاور با این کار با بخش‌های یک شرکت به خوبی آشنا خواهد شد و می‌تواند نقاط ضعف، قوت، فرصت‌ها و تهدیدهای سازمان را بهتر بررسی کند.

2) برگزاری جلسات

در این مرحله، فرد یا تیم مشاور باید با گروه های تاثیرگذار سازمان جلسه برگزار کند. طی این جلسه، اهداف پیش رو برای شرکت و مشاوران مشخص شده و هر کدام از اعضا یک وظیفه خاص را به عهده می‌گیرد.

3) برنامه‌ریزی

در مرحله برنامه‌ریزی، مشاور برنامه دقیق و منظمی را ارائه می‌نماید. طی این برنامه، تمامی اهداف مشخص شده در مرحله قبل باید در زمان‌های معین به دست بیاید.

4) تصمیم‌گیری و اعمال تغییرات

این قسمت یکی از سخت‌ترین مراحل انجام کار است. اکثر افراد و حتی مدیران، در برابر تغییرات مقاومت می‌کنند. یک مشاور مدیریت، کارکنان شرکت را برای تغییرات سازنده‌ آماده می‌کند.

5) پیاده‌سازی و نظارت

در این مرحله، مدیر با کمک مشاور مدیریت برنامه‌های طراحی شده را پیاده‌سازی می‌کند. مشاور مدیریت بر پیاده‌سازی تصمیمات نظارت داشته و در صورت لزوم اصلاحاتی اعمال می‌کند.

6) آموزش

یکی دیگر از وظایف مهم مشاوران، ارائه آموزش‌های مختلف به مدیران و کارمندان است. برنامه طراحی شده نیازمند ارائه آموزش است و مشاور مدیریت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مسئولیت این آموزش را بر عهده دارد.

در چه حوزه‌هایی می‌توانید از مشاوره مدیریت کمک بگیرید؟

خدمات مشاوره مدیریت میتواند شامل موارد زیر باشد:

- مدیریت منابع انسانی

- مدیریت مالی

- مدیریت بازاریابی و برندینگ

- مدیریت فروش

- مدیریت ریسک

مدیریت خلاقیت و نوآوری

- مدیریت استراتژیک

موسسه مشاوره مدیریت همیاران بر پایه بیش از دو دهه تجربه مدیران خود، در حوزه‌های مالی، مالیاتی، مدیریت منابع انسانی و مدیریت بازاریابی و برندینگ، در مسیر پیشرفت سازمانتان، همراه شما خواهد بود.

برترین شرکت‌های مشاوره مدیریت

در سال 2022، ارزش بازار جهانی مشاوره مدیریت تنها در آمریکا با رشد بیش از 4 درصدی نسبت به سال قبل، از 263 میلیارد دلار فرا تر رفته است. شرکت‌های بزرگ برای بقا، ایجاد و حفظ مزیت رقابتی خود، به شرکت‌های مشاوره مدیریت روی آورده اند و این بازار در سال‌های اخیر سرعت رشد بالایی را تجربه کرده است.

بر اساس رتبه‌بندی معتبر Vault، 3 شرکت برتر در حوزه مشاوره مدیریت در سال 2021 عبارت اند از:

McKinsey & Company

شرکت مشاوره مدیریت مک‌کنزی، در سال 1926 توسط پروفسور جیمز او مک‌کنزی، مدرس حسابداری در دانشگاه شیکاگو تاسیس شد. این شرکت در سال 2020، بیش از 10 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

بسیاری از شرکت‌های مهم نظیر General Motors، Coca-Cola وMicrosoft از مشاوره مدیریت مک‌کنزی بهره می‌برند.

Boston Consulting Group (BCG)

گروه مشاوران مدیریت بوستون، توسط بروس دی هندرسون، فارق التحصیل مدرسه کسب‌وکار هاروارد تاسیس شد. این شرکت در سال 2020، بیش از 8.5 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

از مشتریان مهم این شرکت می‌توان Black & Decker و Texas Instrumentsرا نام برد.

Bain & Company

در سال 1973، بیل بین یکی از مدیران BCG این گروه مشاوره مدیریت را ترک کرد تا شرکت بین را تاسیس کند. این شرکت در سال 2020، بیش از 4.5 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

شرکت‌هایی همچون Tata Steel، Cvc Capital Partners و McAfee از خدمات مشاوره مدیریت استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید از اینجا شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت برای ارائه خدمات مشاوره مدیریت با شما تماس حاصل نمایند.
عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی مدیریتی مطلع شوید!